connections logo
An employee publication of the Texas Department of Criminal Justice
September/October 2012

Print Copy

Security Threat Group officer chosen 2011 Polunsky Award winner

Jeri Cornelius at Texas Capitol
 

Former Texas Board of Criminal Justice Chairman Allan Polunsky (right) congratulates Correctional Officer Gary Cairns, the 2011 Allan B. Polunsky Unit Employee of the Year Award winner, at an August ceremony.

Photo by Media Services

 

Currently assigned to the unit's Security Threat Group management team, award recipient Officer Gary Cairns began his career at the Polunsky unit in 2004 and quickly demonstrated the professional qualities which led to being recognized for his exemplary work performance.

Always the first to help when needed, Officer Cairns maintains a positive attitude while performing his duties with dedication and competence.

Speaking to the audience after the presentation, the former chairman explained the motivation for his support of the annual staff award, saying, "They're a great group of people and I feel they need to be truly recognized for the work that they do."

back to top

_______________________________________________________________________

Print Copy

On the Move On the Move graphic of man running

TDCJ EMPLOYEE PROMOTIONS AND TRANSFERS
Name From To
Richard Alford Senior Warden, Mark W. Stiles Unit Senior Warden, Allan B. Polunsky Unit
Glen Whitfield Senior Warden, Jim Rudd Transfer Facility Senior Warden, Rufe Jordan Unit/Baten Intermediate Sanction Facility
William Gray Senior Warden, Price Daniel Unit Senior Warden, Formby State Jail/J.B. Wheeler State Jail
Rocky Moore Senior Warden, Walker Sayle Substance Abuse Felony Punishment Facility (SAFPF) Senior Warden, Larry Gist State Jail
Michael Roesler Senior Warden, Charles T. Terrell Unit Senior Warden, Mark W. Stiles Unit
Norvel Arnold Assistant Warden, Nathaniel J. Neal Unit Senior Warden, Jim Rudd Transfer Facility
Charles Vondra Assistant Warden, James V. Allred Unit Senior Warden, Price Daniel Unit
John Werner Assistant Warden, O.B. Ellis Unit Senior Warden, Walker Sayle SAFPF
Roger Pawelek Senior Warden, Thomas Havins Unit Senior Warden, Charles T. Terrell Unit
Robert Stevens Assistant Warden, John Middleton Transfer Facility Senior Warden, Thomas Havins Unit
Calvin Tucker Assistant Warden, Pam Lychner State Jail Assistant Warden, Darrington Unit
Fred Tadlock Major of Correctional Officers, William R. Boyd Unit Assistant Warden, Skyview Unit/Jerry H. Hodge Unit
Ray Perez Major of Correctional Officers, John Montford Psychiatric Unit Assistant Warden, Dick Ware Transfer Facility
G. Wayne Schmoker Program Supervisor V, Classification and Records Headquarters Assistant Warden, J.W. Hamilton Unit
Ronald Givens Assistant Warden, Clarence N. Stevenson Unit Assistant Warden, Garza East Transfer Facility
Timothy Ault Program Specialist II, Region II Director's Office Assistant Warden, Clarence N. Stevenson Unit
Michael Hooten Major of Correctional Officers, Price Daniel Unit Assistant Warden, Nathaniel J. Neal Unit
Daniel Dickerson Major of Correctional Officers, Allan B. Polunsky Unit Assistant Warden, Jim Ferguson Unit
Charles Horsley Major of Correctional Officers, Preston E. Smith Unit Assistant Warden, James V. Allred Unit
Colby Oldham Program Supervisor V, Security Systems Assistant Warden, O.B. Ellis Unit
Brian Smith Major of Correctional Officers, John M. Wynne Unit Assistant Warden, Pam Lychner State Jail
Gary Currie Senior Warden, John Montford Psychiatric Unit Senor Warden, William G. McConnell Unit
Jamie Baker Senior Warden, Tulia Transfer Facility Senior Warden, John Montford Psychiatric Unit
Don Bosco Assistant Warden, A.M. "Mac" Stringfellow Unit Senior Warden, Tulia Transfer Facility
Jimmy Smith Assistant Warden, Price Daniel Unit Assistant Warden, Alfred D. Hughes Unit
Susan Wilburn Assistant Warden, Hilltop Unit Assistant Warden, Price Daniel Unit
David Lofton Major of Correctional Officers, French Robertson Unit Assistant Warden, John Middleton Transfer Facility
Kenneth Jolley Program Specialist V, Private Facilities Assistant Warden, A.M. "Mac" Stringfellow Unit
Tovi Butcher Major of Correctional Officers, Eastham Unit Assistant Warden, Hilltop Unit
Troy Selman Assistant Regional Director, Region I Director's Office Assistant Warden, John M. Wynne Unit

 

back to top

_______________________________________________________________________

Service Awards

 

Click here to download the Service Awards listing.

 

NOTE: You will need Adobe Acrobat Reader to view listing.

To download Adobe Reader, click on icon below.

Acrobat Reader download

_______________________________________________________________________

Retirees

 

Click here to download the Retirees listing.


back to top


_______________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

 

 

 

 

 

Saluting Employees

 

 

 

 

 

star bulletBoard Bulletin

star bulletAgency News

star bulletPolicies and Benefits

star bullet Saluting Employees

Security Threat Group officer chosen 2011 Polunsky Award winner

On the Move